Tutvustus ja asukoht

24.03.14

Sõmeru vald asub Lääne-Viru maakonnas Rakvere linna vahetus naabruses ning on üks tihedaima asustusega piirkondi maakonnas. Valla territoorium moodustab 167,2 km2. Kolmes alevikus ja 28 külas elab kokku ligikaudu 3600 elanikku. Kõrvuti asetsevad Sõmeru ja Näpi alevik moodustavad suurima elanike arvuga piirkonna, kus elab kokku üle 1600 inimese. Teine suurem keskus on 360 elanikuga Uhtna alevik. Alevikule iseloomulikku asustusega on ka Ubja, Vaeküla, Roodevälja, Ussimäe ja Kohala külad. Ülejäänud elanikkond on hajutatud  väiksemates külades.

 

Sõmerult on Rakveresse 5 km, Tallinna 98 km, Tartusse 132 km, Pärnusse 187 km ja Narva 114 km. Lähimad sadamad asuvad Tallinnas ja Kundas (25 km).  Vallal on hea raudteeühendus Tallinna ja Narvaga.

 

Sõmeru vald on sotsiaalselt turvaline ja atraktiivne elukeskkond, kus on mitmekülgsed võimalused veeta kultuurselt vaba aega või harrastada erinevaid spordialasid. Sõmeru valla kahes põhikoolis ja lasteaias antakse heatasemelist haridust. Valla kuus noorte- ja külakeskust koondavad enda ümber palju erinevas vanuses inimesi. Sõmerul ja Ubjas tegutsevad seenioride päevakeskused. Uhtna hooldekodus saavad eakad ja puudega inimesed kaasaegse ning sõbraliku ööpäevaringse teeninduse osaliseks. Vallas käib tihe kultuuri- ja seltsielu, mis on koondunud peamiselt Sõmeru klubi ning Uhtna kultuuritoa  ja raamatukogu ümber.

 

2010. aastal valminud omapärase arhitektuurse lahendusega Sõmeru keskusehoones on modernsed ruumid Sõmeru raamatukogule, päevakeskusele, klubile, vallavolikogule ja –valitsusele. Keskusehoone naabruses asuvas Sõmeru tervisekeskuses töötavad hinnatud perearstid ja hambaarst, on avatud apteek. Uhtnas ja Ubjas on sisustatud kohalikud tervisekabinetid.

 

Traditsioonilisteks üritusteks vallas on iga-aastased jaanituled, valla päevad, tublide õpilaste, õpetajate, kultuuritöötajate ning vallaelu edendajate tunnustamine, Eesti Vabariigi aastapäeva pidulik tähistamine koos valla aumärkide üleandmisega, korraldatakse näitusi, kontserte ja rahvapidusid. Taastatud on beebide lusikapeo traditsioon.

 

Vallal on rikas ajalugu ning kultuuripärand. Selle kandiga on seotud mitmed tuntud inimesed, eesotsas Fr. R. Kreutzwaldiga, kes veetis oma lapsepõlveaastad Kaarli mõisas. Endises jaanitulede pidamise paigas Kaarli külas tähistab lauluisa legendi Kroonikivi.

 

 

Sõmeru vald on mitmekülgselt arenenud ettevõtlusega piirkond, mida iseloomustab välisinvestorite suur osakaal, soodne logistiline asend ja kvalifitseeritud tööjõud. Põllumajandus, ehitus, metallide töötlemine ja puidutööstus on peamised tegevusalad. Tähtsamad ekspordiartiklid on puit, turvas, metallitooted, lihatooted, ehitusmaterjal ja õmblustooted.

 

Tuntumad ettevõtted on Balti riikide suurim lihatoodete valmistaja Rakvere Lihakombinaat, puidutöötlemisettevõte Stora Enso Eesti Näpi saeveski, E-Betoonelement Rakvere tehas. 2013. aasta sügisel valmis Roodeväljal Põllumeeste Ühistu Kevili eestvõttel Eesti võimsaim viljaelevaator, mis mahutab 50 000 tonni teravilja või rapsiseemet..

 

Sõmeru vald on rikas ka maavarade poolest. Meie maapõu peidab endas suuri põlevkivi- ja fosforiidivarusid. Kui öelda eestlasele põlevkivi, tulevad tal esmalt silme ette Ida-Virumaa tuhamäed. Ometi on Tartu Ülikooli geograafid jõudnud teadmiseni, et tegelikult avastati põlevkivi esmakordselt Sõmeru vallas Kohala mõisa lähistel.

 

Vaata kaarti

 

Toimetaja: JANNE LAINJÄRV